paging - historie

Historie vývoje pagingové technologie od padesátých let minulého století do dnešních let.

Padesátá léta

První funkční a do praxe uvedený pagingový systém na světě vyvinula firma Multitone Electronics v roce 1956 pro nemocnici sv. Tomáše v Londýně. Sloužil ke svolávání lékařů v urgentních případech. Z dnešního pohledu šlo o velmi jednoduché zařízení, pager pouze blikáním a pípáním upozornil lékaře, že je po něm scháňka.

first pager_small

První pager na světě, vyrobek anglické firmy Multitone.

first pager-doctor_small

Fotografie lékaře nemocnice sv. Tomáše v Londýně, s prvním pagerem v náprsní kapse.

 

 

Šedesátá léta

Další světový výrobci začínají vyrábět pagery, jako například Motorola, která také jako první pro toto zařízení použila výraz pager.

JamesBond007v6_medium

Pager firmy Multitone, populární v šedesátých letech. Použil ho například i James Bond ve filmu From Russia With Love (Srdečné pozdravy z Ruska). Pagery Multitone účinkovaly také v bondovkách Dr. No a Diamonds Are Forever (Diamanty jsou věčné).

James Bond

Scéna z filmu From Russia With Love, kdy v Bondově saku zapípá pager Multitone...

 

 

Sedmdesátá léta

Další technický vývoj přinesl možnost přenášet hlasové zprávy. Pager se po ukončení pípání přepnul se hlasového režimu a jeho majitel si mohl poslechnout hlasový vzkaz.

professionals

Pagery Multitone se opět objevili ve filmu, tentokrát v oblíbeném britském televizním seriálu Profesionálové.

 

 

Osmdesátá léta

rpr330 small

Přicházejí první pagery s numerickým displejem pro zobrazení číselné zprávy. Přelomem ve vývoji pagingových systémů bylo zavedení digitálního přenosu informací v druhé polovine osmdesátých let. První digitální pagingový protokol opět vyvinula průkopnická firma Multitone Electronics pod názvem Mark IV. Umožňoval přenos až 4 číslic na displej pageru. Vzniká první světově standardizovaný radiový protokol pro přenos pagingových zpráv POCSAG, používaný až do dnešní doby.

 

 

Devadesátá léta

rpr530 + Motorola T900

Digitální přenosové protokoly se dále rozvíjejí, umožňují přenášet nejen číslice, ale i textové zprávy o délce až 1000 znaků, protokol Ermes až 6400 znaků. Motorola přichází s technologií obousměrného pagingu Re-Flex, umožňující nejen potvrdit přijetí příchozí zprávy ale textové zprávy také z pageru odesílat.
Pro regionální sítě se především v první polovině této dekády rozšiřují nově pagery RDS, využívající digitální signál vysílaný FM radiostanicemi.

nec26b

Pager NEC 26B, jeden z nejpopulárnějších modelů pracujících v sítích ERMES.

mini_nokia110

Pager Nokia FM110. Textový pager pro oblastní pagingové sítě na bázi RDS. Nokia měla na RDS pagery více méně monopol, což se odráželo v jejich vysokých cenách.

 

 

Paging v 21. století

Daviscomms PTD2000 (EaziTrack)

Pagery se dále zdokonalují, objevují se pagery se zabudovaným GSM modulem pro zpětný kanál a GPS modulem pro sledování polohy uživatele. Paging si i nadále udržuje výsadní postavení jako komunikační prostředek především pro záchranné složky a hojně se dále používá v různých specifických aplikacích.

 

 

Spřátelené weby: www.pager.cz, www.multitone.cz