paging - výhody

Výhody pagingu - proč používat paging

Paging má některé unikátní vlastnosti, pro které je neocenitelným komunikačním prostředkem pro řadu různých aplikací

Přehled výhod pagingu:

1. Broadcasting
Pagingový systém, na rozdíl od například buňkových mobilních sítí, používá tzv. broadcasting, podobně jako třeba rozhlas, nebo televize. Radiový signál signál se vysílá jednotně z jednoho, nebo více vysílačů v síti. Tento stejný signál přijímají všechny pagery. Zareaguje však pouze ten pager, kterému je zpráva určena. Tato koncepce umožňuje vysílat tzv. skupinové zprávy, které může přijmout více pagerů najednou, teoreticky libovolné množství - třeba 100 tisíc pagerů ve stejný okamžik. Odeslat tedy textovou zprávu takovému množství příjemců je v pagingovém systému velmi snadné, stejně snadné jako odeslat zprávu pouze pro jeden pager. Pokud však stejný úkol svěříte mobilní síti GSM, bude to pro ni představovat obrovskou zátěž, se kterou se bude potýkat poměrně dlouhou dobu (a bude vás to stát 100 tisíckrát více, než zaslání jedné zprávy).

2. Odolnost proti přetížení
Jelikož pagingové systémy používají výše zmíněný broadcasting a také proto, že běžně řadí odesílané zprávy podle různých úrovní priority, nedochází u nich k přetížení sítě a jsou schopné garantovat přijetí důležitých zpráv do několika sekund a to pro libovolné množství příjemců. To žádná jiná mobilní technologie nedokáže. Proto na paging spoléhají především nemocnice při svolávání lékařských týmů, záchranáři při vzniku krizových situací a různé další profese.

3. Nízké provozní náklady
Většina pagingových systémů je soukromých - provozují si je různé organizace pro vlastní potřebu. Veškerý přenos zpráv je proto zdarma.

4. Jednoduchost a spolehlivost použití
Ovládání pageru je velmi jednoduché, životnost baterie dlouhá, pageru nemůže dojít kredit, přenosový protokol je robustní, pager se nikdy nezasekne a není potřeba ho jednou týdně resetovat. Pager prostě funguje, bez toho, aby ho někdo musel “oprašovat”, aktualizovat firmware, stahovat patche, složitě nastavovat apod. Je to osvědčená a vychytaná technologie.

5. Nízké riziko zneužití či zcizení pagerů
Pagery nejsou tak atraktivní komodita, jako mobilní telefony a mimo svoji domovskou síť jsou nefunkční. Navíc neumožňují zneužití pro soukromou komunikaci. Je proto mnohem snazší poskytnout je ne zcela důvěryhodným a cizím pracovníkům, nebo lidem, kteří jsou v podniku jen na návštěvě. Proto se často používají například v logistických centrech ke komunikaci s řidiči kamionů. Půjčovat řidičům mobilní telefony by bylo poměrně riskantní.

Spřátelené weby: www.pager.cz, www.multitone.cz